Střevní mikrobiom – náš druhý mozek

Naše střeva si žijí vlastním životem. To jsou závěry vědeckých studií z posledních let. Ta potvrzují, že mikroorganismy ve střevech jsou pro naše zdraví důležitější, než jsme si dosud mysleli.

Střevo je největším orgánem našeho imunitního systému

Kdybychom střevo rozložili, zabere plochu jednoho fotbalového hřiště. Sídlí v něm nespočet různých bakterií 1014 – přesně tolik mikroorganismů má každý průměrný člověk ve svých útrobách, je jich dokonce víc, než buněk v těle. Žijí spolu v jakémsi ozbrojeném příměří. Jeho smyslem je vytvořit rovnováhu, podílejí se na trávení, pohyblivosti a prokrvení střev a obranyschopnosti celého organismu. Vyrábějí důležité enzymy a vitamíny B a K. Díky nim se tvoří až 90 % hormonů štěstí – serotoninu. Ovlivňují tak celou řadu civilizačních i chronických chorob i aktuální duševní rozpoložení.

Rozladěná mikroflóra dokáže ovlivnit také činnost mozku

Mozek se střevy spojuje tzv. bloudivý nerv. Stále více odborníků se přiklání k tomu, že skutečný superstroj není v hlavě, ale ve střevech, kde je rozsáhlá struktura nervů – 100 miliónů nervových buněk, které jsou v současné době předmětem dalších výzkumů. Faktem ale je, že 90 % informací jde z břicha do hlavy a jen asi 10 % obráceným směrem.

Unikátní složení našeho střevního mikrobiomu

Mikrobiom se tvoří kolem 2. roku věku dítěte a přetrvává po zbytek života. Zásadním obdobím je porod a dny bezprostředně po narození. Mikroorganismy se podílejí na tom, zda jsme nemocní nebo zdraví, štíhlí nebo obézní, dobře naladění nebo mrzutí. Mikrobiom plní své funkce pouze tehdy, pokud máme bakterie a další mikroby ve střevě ve správné symbióze. Současný životní styl a špatné stravovací návyky vedou ke vzniku chronických střevních potíží, jako např. zácpa, pak se přidávají migrény, chronická únava, deprese, bolesti kloubů, ekzémy a další civilizační onemocnění. Rovnováhu výrazně narušují antibiotika a chemické léky.

O mikrobiom je potřeba pečovat

Je tedy nutné, abychom o mikrobiom co nejvíce pečovali. Základem je kvalitní strava, dostatek vlákniny, která působí jako prebiotikum, tedy konzumace zeleniny a ovoce. Výbornou prebitickou funkci má ALOE VERA GEL. Prospěšné pro střeva je pohyb. Pro dobrou rovnováhu v našem střevě je dobré doplnit PROBIOTIKUM PRO 12 s mimořádnou kvalitou 1 miliardy bakterií a 12 kmenů s prebiotiky. S patentovaným mikrozapouzřením donese probiotika až do střeva. Lidé s vážnými potížemi hlásí , že už po pár dnech se cítí lépe a vidí pozitivní výsledek.

Pouze 2 lidé z 10 mají v pořádku střeva

Přitom má mikrobiom obrovský vliv na kvalitu života, výkon, odolnost proti stresu. Blíží se doba, kdy se deprese bude léčit skrze střevo. Východní medicína považuje střevo za nejdůležitější orgán a umisťuje tam sídlo duše a intuice. Však naše babičky říkaly, když nevíš, zeptej se pocitu v břiše.

Pečujte o svá střeva a změníte si život! Ve střevě začíná zdraví!