Proč nejsme šťastni, když žijeme ve světě hojnosti? Proč nejsme spokojení, když žijeme v míru? Proč je tolik lidí, kteří se cítí opuštění nemilovaní a zoufalí?
V Bhútánu mají přesnou metodu jak měřit hrubé národní štěstí. Tam také vidíme jen usměvavé obličeje, i když ekonomicky je to velký nepoměr. U nás pro úspěšnost země máme jiná měřítka a na ulicích nevidíme moc usměvavých tváří. Lidé žijí pod velkým tlakem, sebevražd přibývá, spotřeba psychofarmak stoupá. Antidepresiva užívá už třetina lidí v ČR.
Podle světové organizace (WHO) je deprese nejrozšířenější nemocí dnešní společnosti. V současné době jí trpí přes 350milionů lidí. Dle globálního průzkumu WHO trpěl depresí v posledním roce každý dvacátý člověk!
Antidepresiva jsou v řadě vyspělých zemí nejčastěji předepisovaným lékem. Dnes je tak přes jejich pochybný přínos pro léčbu deprese pravidelně užívají desítky milionů lidí. Tyto léky rozhodně nejsou neškodné! Seznam vážných vedlejších účinků těchto léků se stále prodlužuje – nevolnosti, průjem, zažívací potíže, špatné soustředění, poruchy vidění, bolesti hlavy a mnoho dalších.
Beznaděj, smutek, úzkost, zoufalství, strach – deprese je hrozná, člověku se nechce žít. Kdo nezažije, nepochopí. Mozek pacienta s depresí funguje „asymetricky“ v myšlení i emočním prožívání. Způsobuje ji stres. Ale není to jen ztráta zaměstnání, blízkého člověka, nemoc, rozvod nebo dluhy. Stále častěji jsou to deprese bez konkrétní příčiny.
Žijeme „na autopilota“. Náš život tam venku se děje, ve stereotypu, automaticky. Povinnosti, důležité úkoly, očekávání, výsledky, tlak z okolí, tlak na sebe, nevnímáme varování a pak se uvnitř něco rozbije. To napětí se přetrhne a najednou to nejde dál, už nevidíme smysl. My civilizovaní lidé děláme vše naopak. Honíme se za úspěchem, budujeme, vyděláváme a pak sedíme osamělí a nemocní ve velkém domě a dáváme ty peníze, abychom si koupili zdraví.
Vše v životě musí být vyvážené. Práce a tvořivost i odpočinek a zábava. Zdravý životní styl není jen moderní termín, nebo prázdná fráze. Je to o souladu a spokojenosti. Zahrnout do svého života drobné radosti, malé změny pro zdraví, pravidelnost pohybu a zdravější stravy. Najít pár minut pro aktivní dech, protažení těla, meditaci, pohlazení partnera, čas na vnitřní regeneraci. Je jedno, jestli si oblíbíte jógu, tanec, nebo vyběhnete se psem do lesa. Jen udělat první krok a každý den další. Najít si učitele, parťáka, společnost pozitivních lidí, vzor. Vědomě žít.
Dlouhý život dělá dobrá nálada, psychická přizpůsobivost, schopnost adaptovat se na změny a umění se radovat. Kdybych to mohla ovlivnit, zavedla bych meditaci a práci s dechem do škol jako základní lidské vzdělání. Vždyť dnes už i děti jsou vyčerpané a pod tlakem.
„Rozdýchej to“ to je moudré rčení při napětí a stresu. Studie se shodují, že meditace je účinnějším řešením, než antidepresiva! Štěstí máme totiž uvnitř a meditace nám k němu ukazuje cestu.